Töltőcsatlakozó vagy akkumulátor hiba? Így azonosíthatod be egy Xiaomi telefonnál!

Egy okostelefon töltésével rengeteg különféle probléma jelentkezhet, melyek hátterében a legtöbbször valamilyen hardveres hiba áll. Ez nemcsak a Xiaomi készülékeiről mondható el, hanem valamennyi gyártó terméke esetében igaz állítás.

Töltőcsatlakozó vagy akkumulátor hiba

A legtöbbször két dologra vezethető vissza a hiba

Amennyiben Xiaomi telefonunknál töltéshez köthető hiányosságok merülnek fel, annak a hátterében általában két konkrét hardveres probléma húzódik meg:

  1. az egyik a töltőcsatlakozó-, 
  2. míg a másik az akkumulátor meghibásodása.

A kettőt nagyon sokszor összekeverik a felhasználók, ami nem véletlen, hiszen egy töltésprobléma esetén ritkán vagy egyáltalán nem gondolunk arra, hogy a háttérben a csatlakozó kinyúlása, törése vagy deformálódása áll, pedig rengeteg esetben ez a helyzet.

Nyilván az akkumulátor is meg tud hibásodni egy okostelefonban, sőt mi több, ez a készülékek talán egyetlen olyan eleme, mely a folyamatos használat miatt töltésenként amortizálódik, azaz állandóan csökken az energiatároló képessége.

Ez egy természetes és visszafordíthatatlan folyamat, hiszen az akkumulátorok kémiai anyagokkal vannak telítve, az ezekhez kapcsolódó reakciók pedig minden töltés után egyre gyengébben mennek végbe, ami kezdetben még nem lesz érzékelhető.

Néhány hónappal a készülék vásárlása után azonban már előfordulhat, hogy az üzemidő csökkenése – ha minimálisan is, de – észlelhető lesz. Ez a jelenség azonban kiválóan elkülöníthető a töltőcsatlakozó meghibásodásától.

Mi az, ami az akkumulátor meghibásodására utal?

Az akkumulátor meghibásodására számos különféle jelenség utalhat. Az imént említett természetes öregedésből és elhasználódásból fakadóan például az üzemidő jelentős csökkenése mindig határozottan és nyilvánvalóan érzékelhető.

Hétköznapi használat esetén a legtöbb telefon másfél-két évig képes úgy üzemelni, hogy a felhasználó nem észlel drasztikus csökkenést az üzemidő tekintetében. Ezt követően azonban már előfordulhat, hogy a készüléket többször kell tölteni, mert gyorsabban merül.

Ez az egyik legfontosabb tulajdonsága a rossz akkumulátornak, de előfordulhat még példának okáért lassabb töltés, a gyorstöltés drasztikus lelassulása, sőt akár az is, hogy a készülék vagy egyáltalán nem reagál a töltőre, vagy hirtelen kikapcsol, esetleg túlmelegszik.

Nyilvánvaló, hogy körültekintő használattal és töltéssel sokat tehetünk azért, hogy a telefon akkumulátora minél tovább működjön megfelelően. Helyes töltéssel akár hosszú hónapokkal is kitolhatjuk a kérdéses alkatrész élettartamát.

Mi alapján gyanakodhatunk a töltőcsatlakozó hibájára?

A töltőcsatlakozó meghibásodása gyakran ugyanolyan problémákat idézhet elő, mint ami egy akkumulátor esetén előfordulhat. A kérdéses USB port minden készülék legtöbbet használt csatlakozója, ami azt jelenti, hogy képes indokolatlanul gyorsan elkopni, illetve meghibásodni.

Ha ez a probléma merül fel, akkor annak általában nincs köze a töltés gyorsaságához vagy az üzemidőhöz, csak a folyamat mechanizmusához. Ha tehát a készülék egyáltalán nem tölt, vagy csak szakadozottan, a kábel megfelelő állásában, annak megfeszítésével, akkor érdemes lehet erre a csatlakozóra gyanakodni.

Érdemes kipróbálni ilyenkor, hogy a telefont vezetéken keresztül csatlakoztatjuk egy számítógéphez. Amennyiben erre egyáltalán nem reagál, nem tölt, nem tud kommunikálni az eszközzel, és kizártuk a kábelhibát, akkor nagy valószínűséggel tippelhetünk a töltőcsatlakozó hibájára.

Természetesen nem kell rögtön a legrosszabbra gondolni, hiszen az is előfordulhat, hogy csak egyszerűen kosz került a csatlakozóba, mely akadályozza a kábel megfelelő illeszkedését, azaz szó sincs meghibásodásról, csak egy speciális takarításra van szüksége a telefonnak.

A töltőcsatlakozó és az akkumulátor cserét mindig bízzuk szervizre

Minden okostelefon elektromos rendszere nagyon érzékeny terület, ezért rendkívül lényeges, hogy kellő szaktudás, célszerszámok és megfelelő alkatrészek nélkül soha ne álljunk neki a szerelésnek, mert azzal könnyedén visszafordíthatatlan kárt okozhatunk a készülékben.

A budapesti Xiaomi Szerviz valamennyi Xiaomi okostelefon esetében képes elérhető árakon, minőségi alkatrészekkel és garanciálisan vállalni a töltőcsatlakozó vagy az akkumulátor cseréjét, miközben szervizfutár szolgáltatásuknak köszönhetően még az sem jelent problémát, ha vidéken élünk vagy nem tudjuk személyesen elvinni a készüléket az üzletbe.

Legújabb blogcikkek