Meghibásodások és a nagy meleg: néhány hasznos tudnivaló, ha Xiaomi telefonunk van!

A nyári szezon minden esetben az adott esztendő egyik legvadabb és legmozgalmasabb időszaka, amikor a nagy melegtől, a kialvatlanságtól vagy éppen a szüntelen bulizástól képtelenek vagyunk úgy odafigyelni eszközeinkre, mint máskor.

Meghibásodások és a nagy meleg néhány hasznos tudnivaló, ha Xiaomi telefonunk van

Ennek a legtöbbször általában okostelefonjaink látják a kárát, azon belül is főként a kijelzők, hiszen dacára a fejlett védelmi bevonatoknak, a képernyők még mindig a legsérülékenyebb elemek közé sorolhatók.

Kevesen tudják továbbá, hogy a kijelzők nemcsak fizikai erőhatásra tudnak megsérülni, hanem a közvetlen napfény egyaránt súlyos károkat tehet bennük. Lássuk, hogy miként!

Kijelzőproblémák a nagy nyári melegben

Köztudott, hogy az okostelefonok gyártói egy konkrét intervallumot adnak meg ahhoz, hogy milyen hőmérsékleti értékek között használható az adott eszköz. Ez a legtöbb esetben -10 és 50 Celsius fok között helyezkedik el, ami elég szélsőséges ahhoz, hogy ne kelljen tartani tőle.

Csakhogy kevesen tudják: ezek a számok átlagos közegben, mondhatni laboratóriumi körülmények között érvényesek csak, ami azt jelenti, hogy a tűző napsütés sok esetben át tudja írni a szabályokat, illetve az elméletet.

Hiába van odakint kellemes 29-30 Celsius fok, ha telefonunkat közvetlen napsütés éri, akkor az eszköz ennek a hőmérsékletnek a sokszorosára is képes felforrósodni, ami a legtöbbször maradandó károkat idézhet elő. 

A hőtágulás gyakran nem látható hibákat okoz

A nagy hőségben és a közvetlen napfényben a legtöbbször a hőtágulás képes olyan kárt okozni a telefonban, ami elsőre talán nem látható, de valójában teljes egészében használhatatlanná teszi a készüléket.

Ennek az oka, hogy a nagy meleg miatt a telefon alkatrészeinek a méretei megváltoznak, ezáltal kontakthibák jelentkezhetnek a különféle áramkörökben, elválhatnak egymástól az illesztések, de ezekből kifolyólag akár még zárlattal is találkozhatunk.

A legnagyobb probléma, hogy a legtöbbször a hőtágulás hatásai nem láthatók – ritkán előfordulhat, hogy a kijelző elválik a készülékháztól –, ami még nehezebbé teszi a hiba behatárolását, illetve kérdésessé a javíthatóságot.

A közvetlen napfény fizikai kárt okozhat a kijelzőben

Az erős napsugárzás hatására ugyanis a kijelzőben megtalálható apró folyadékcellák egyszerűen megrepednek, aminek hatására a kijelzőn foltok, elszíneződések jelentkezhetnek, de rengeteg esetben a teljes panel elfeketedik, használhatatlanná válik ilyenkor.

Noha a világháló tele van olyan trükkökkel és praktikákkal, amelyek az ilyen módon sérült kijelzőt próbálják meg regenerálni, valójában azonban erre nincs hatékony ellenszer, csak és kizárólag a teljes kijelző csere.

A túl magas hőmérséklet nem csak a kijelzőnek árthat

Bár a fentiekben csak a kijelzőket érintő hibákat és hiányosságokat vettük sorra a nagy meleg kapcsán, azonban fontos kiemelni, hogy a túl magas hőmérsékletek önmagukban is árthatnak a telefonnak, így nemcsak a kijelzőnek, hanem más alkatrészeknek egyaránt.

Különösen komoly gondot okoz például a nagy meleg az akkumulátornak, mely a működési hőmérséklet tekintetében rendkívül érzékeny, így a tartósan magas értékeken könnyedén meghibásodhat, de akár még hozzá kapcsolódó rövidzárlat is kialakulhat.

Azon túl, hogy ez rendkívül tűzveszélyes, tönkreteheti a telefon összes elemét, velük együtt pedig az elmúlt hónapok és évek emlékeit, így képeket, videókat, telefonszámokat, üzeneteket és beállításokat egyaránt.

A beázások is sokkal gyakoribbak nyáron

Miután a kijelzők kapcsán már tudjuk, hogy mire kell odafigyelni egy okostelefonnál a nagy nyári melegben, fontos egy hosszabb gondolat erejéig megjegyezni, hogy ebben a szezonban nemcsak a kijelzőhibák, hanem a beázások is sokkal gyakoribbak, mint máskor.

Legyen szó akár egy hirtelen jött záporról vagy zivatarról, egy rosszul sikerült csónakázásról, vagy egy medencés partiról, ahol véletlenül ruhástól estünk a vízbe, telefonunk a nyári időszakban sokkal nagyobb veszélynek van kitéve a beázások kapcsán, mint máskor.

Természetesen ennek a hibajelenségnek is megvannak a maga fokozatai. Amennyiben a beázás után a készülék már egyáltalán nem kapcsol be, tehát tudjuk jól, hogy nagy mennyiségű vizet kapott, akkor gyakran nem is érdemes szervizhez fordulni vele.

Amikor azonban egy ilyen baleset hatására csak beragadt néhány vízcsepp például a kijelzőhöz, vagy valóban csak egy kisebb beázásról van szó, akkor azonnali kikapcsolás terhe mellett még a legtöbbször meg lehet menteni az eszközt.

Fontos ugyanakkor, hogy közel sem mindegy, a készülék milyen körülmények között ázott el. A toalettbe esett telefonok javítását például higiéniai okok miatt egyetlen szerviz sem vállalja, minden más esetben azonban a kár mértékének a függvénye az egész.

Xiaomi kijelző csere esetén irány a Xiaomi Szerviz

Beszéljünk akár beázásról, akár a nagy meleg miatt kialakult képernyőproblémáról, ha Xiaomi okostelefonnal rendelkezünk, akkor érdemes a javítási munkálatok miatt a budapesti Xiaomi Szervizt választani – méghozzá több okból kifolyólag.

Azon túl ugyanis, hogy itt garantáltan kiváló minőségű cserekijelző kerül majd vissza a készülékbe – az AMOLED helyére is AMOLED, nem olcsóbb IPS panel –, a javítási teendőket nagyon gyors határidőkkel és piacvezető árakkal vállalják.

A szervizben hozzáértő, gyakorlott és jól felszerelt kollégák dolgoznak, miközben a javítás minden esetben garanciális munkavégzésnek minősül, tehát néhány hónapig garantáltan nem kell aggódnunk a beszerelt új alkatrész miatt. Hogy gondot okoz a távolság?

Valójában az sem baj, ha nem élünk Budapesten vagy a főváros közelében, hiszen a szervizfutár szolgáltatásnak köszönhetően akár egy vidéki kistelepülésről is menedzselhetjük a javítást, miközben a telefont szerződött futárszolgálat hozza és viszi háztól-házig.

Legújabb blogcikkek